EFORIE NORD 2012

 

CURSURI DE INOT

EFORIE-NORD 23 - 30 iunie 2012 
Parintii si antrenorii  de sah, care doresc cursuri de initiere la inot pentru copii, au la dispozitie profesori si instructori de inot calificati, la bazinul de natatie al Complexului ” Dunarea”. 
CURSURILE se vor desfasura pe durata a 8 zile, in timpul liber al participantilor la concursul de sah si vor costa doar 100,00 lei de copil. 
Pentru buna desfasurare a cursului, copiii isi pot procura, contra cost, la preturi promotionale, aripioare, plute  si ochelari de inot de la organizatori.
INFORMATIILE NECESARE se pot downloada de mai sus.
INSCRIERI la telefon 0732569283 sau pe email 
gg08sah@yahoo.com

CURS INSTRUCTORI RECUNOSCUT DE M.E.C.T.S.

EFORIE-NORD 24 - 30 iunie 2012
PERSOANELE care doresc sa devina INSTRUCTORI DE SAH au ocazia ca, in timpul sejurului de la Eforie Nord, sa poata participa la Cursul intensiv de formare de instructori de sah.
CURSUL se va desfasura pe durata a 6 zile, astfel: 4 zile de cursuri predate de antrenori reputati, o zi de examen practic si o zi pentru examenul scris de specialitate, din cursurile audiate.
CONDITIILE OBLIGATORII de participare la curs sunt urmatoarele: varsta de peste 18 ani, absolventi de liceu cu diploma de bacalaureat si sa fie sportivi legitimati la sah. 
TAXA DE PARTICIPARE LA CURS este de 100,00 lei de persoana. Materialele de curs vor fi puse la dispozitia cursantilor pe site-ul www.clubulregilor.ro 
INFORMATII, DOCUMENTELE necesare si PROGRAMA se pot downloada de mai sus.

 

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE SAH EFORIE 

EFORIE-NORD 23 iunie - 1 iulie 2012


ORGANIZATORI:
C.S. SICILIANA, C.S. AGER SAH, B.N. SIND ROMANIA, PRIMARIA EFORIE, D.S.T.J. Constanta

FOND TOTAL PREMIERE = 63.700 LEI

 


TURNEUL A
 Turneu open deschis tuturor iubitorilor de şah, indiferent de vârstă şi categorie sportivă

PREMII (valoare netă pentru minim 200 de sportivi) 53.600 lei.
Locul I general 
este garantat indiferent de numarul participantilor.


GENERAL:
 I. 10.000, II. 6.000, III. 4.000, IV. 2.500, V. 2.000, VI. 1.500, VII. 1.000, VIII. 800, IX. 600, X. 500;

Elo < 2400: I. 1.000, II. 700, III. 500, IV. 400, V. 200, VI. 100;
Elo < 2300: I. 1.000, II. 700, III. 500, IV. 400, V. 200, VI. 100;
Elo < 2200: I. 1.000, II. 700, III. 500, IV. 400, V. 200, VI. 100;
Elo < 2000: I. 1.000, II. 700, III. 500, IV. 400, V. 200, VI. 100;
Elo < 1800: I. 1.000, II. 700, III. 500, IV. 400, V. 200, VI. 100;
Elo < 1600: I. 1.000, II. 700, III. 500, IV. 400, V. 200, VI. 100;
Elo < 1400: I. 250 
Juniori < 16 ani: I 400;


FEMININ
 general (valoare netă garantata pentru minim 25 de sportive. 

Locul I general: I. 2.000, II. 1.500, III. 1.000, IV. 600, V. 400, VI. 300; 
ELO < 2000: I. 250, II. 150, III. 100; IV.  100; Junioare 16 ani: I. 250;

Ritm de joc: 90 min. pentru 40 mutări (+30 sec/mutare)
+ K.O. 15 min. (+30 sec/mutare) per jucător

Taxă participare: 100 lei/persoană (sunt scutiţi MI şi MMI); 
Taxă organizare: 50 lei/persoană. 
Premierea se face pe baza sistemului HORT. 

Primii 15 mari maeştri internaţionali au cazare gratuită
Sistem departajare BUHOLTZ MEDIU, buholtz, scor progresiv.

INFORMATII/INSCRIERI: Domnul DAN RAT  
Tel.: 0726/785.480  Email: danrat_99@yahoo.com


TURNEUL B
 (Turnee open pe grupe de vârstă; Clasamente Generale si feminine  8 ani 10 ani 12 ani 14 ani).

PREMII (valoare netă pentru minim 100 de sportivi): 10.300 lei. Fondul de premiere la turneul B va fi marit cu cate 5.000 lei pentru fiecare 50 de participanti suplimentari (peste lista initiala de 100 de sahisti).

  8 ani: I 500, II 350, III 250, IV 150, V 100; F  8: I 300, II 200, III 100; 
10 ani: 500, II 350, III 250, IV 150, V 100; F10: I 300, II 200, III 100
12 ani: I 600, II 400, III 250, IV 150, V 100; F12: I 300, II 200, III 100; 
14 ani: I 500, II 350, III 250, IV 150, V 100; F14: I 300
II 150, III 100

PREMII SPECIALE: Antrenori clasamente generale  8 ani 10 ani 12 ani 14 ani: Loc I = 250, Loc II = 150 lei, Loc III = 100 lei, cupe, medalii, diplome.

Taxă participare: 50 lei/persoană; 
Taxă organizare: 50 lei/persoană. 
Sistem departajare: BUHOLTZ MEDIU, buholtz, scor progresiv.
Medaliaţii la campionatele naţionale individuale de juniori şi junioare ediţia 2010, sah practic, rapid, blitz, dezlegari, nu plătesc taxa de participare.


TURNEU C
 (Turnee de sah rapid si blitz pe echipe si individuale). Fondul de premiere este compus din 100% taxe participare.

PROGRAMUL COMPETIŢIILOR:

ŞedinŢa tehnicĂ:            

Hotel Petrolul (Eforie Nord), 22 iunie, ora 21:00;

PROGRAM RUNDE:

                  Runda          I  - 23 iunie ora  16,00

                  Runda          II - 24 iunie ora  09,30

                  Runda         III - 24 iunie ora  16,00

                  Runda         IV - 25 iunie ora  16,00

                  Runda          V - 26 iunie ora  16,00

                  Runda         VI - 27 iunie ora  16,00

                  Runda        VII - 28 iunie ora  16,00

                  Runda       VIII - 29 iunie ora  16,00

                  Runda         IX - 30 iunie ora    9,30

                  Runda          X - 30 iunie ora  16,00

                  Runda         XI -   1 iulie  ora   9,30

            PREMIEREA:           1 iulie  ora  16,00

 

CAZARE: 

Hotel Traian**          30 lei/loc/zi în cameră dublă  (TV şi frigider)

                                  54 lei/loc/zi în cameră single;
                                115 lei/zi apartament

Hotel Petrolul**+      35 lei/loc/zi în cameră dublă (TV, frigider, aer condiţionat) corp A
                                   64 lei/loc/zi în cameră single; 140 lei/zi apartament

                                  32 lei/loc/zi în cameră dublă (TV, frigider) corp B
                                  56 lei/loc/zi în cameră single; 120 lei/zi apartament

Hotel Hefaistos**     35 lei/loc/zi în cameră dublă (TV, frigider)

Hotel Astoria***      50 lei/loc/zi în cameră dublă;   90 lei/loc/zi în single (TV, frigider, aer condiţionat)

Hotel Europa****    270 lei/loc/zi în cameră dublă;
                                320 lei/loc/zi în single;
                                450 lei/zi apartament
(mic dejun)


MASĂ:

Restaurantele Sport/Petrolul/Hefaistos/Traian:
demipensiune              35 lei/pers/zi (prânz+cină);
       pensiune              
50 lei/pers/zi (mic dejun+prânz+cină).

Restaurantul ASTORIA:
                                 35 lei/pers/zi (mic dejun+prânz+cină);
                                 50 lei/pers/zi (meniu imbunatatit).

Servirea mesei a la carte” se poate face cu bonuri valorice de minim in valoarea solicitata de client.

Tarifele de cazare (obligatorii) şi masă (facultative) includ TVA

Organizatorii asigură: materialele sportive (ceasuri digitale, garnituri şi table de şah); securitatea participanţilor în spaţiile de cazare şi la sălile de joc; serviciile medicale gratuite pentru participanţi în cazuri de urgenţă medicală; publicitate pe site-uri de şah din întreaga lume, precum şi în mass-media din România.
Asigurăm transportul cu microbuze proprii pe ruta Bucureşti-Eforie-Retur (Hotel Petrolul).
Pentru sportivii care nu domiciliaza in Judetul Constanta si doresc sa se cazeze la alte locatii decat cele ale organizatorilor, taxa de participare perceputa este dubla.    

PLĂŢILE pentru CAZARE, MASĂ si taxele aferente se pot efectua către

Clubul Sportiv Siciliana Bucureşti

Cont: RO46RNCB0316101703960001


CONTACT/INFORMATII/INSCRIERI:
Telefoane: 0753/801.546, 
Email:
danpasarelu(at)gmail.com   turneusah(at)gmail.com

web oficial: www.clubulregilor.ro 
web-uri partenere:  www.djsconstanta.ro   www.primariaeforie.ro

Număr de vizitatori:

Partenerii nostri

Lista jucatori inscrisi

(partiala):
  1. Tiviakov Sergey, Olanda, GM 2656
  2. Melkumyan Hrant, Armenia, GM 2642
  3. Aleksei Fedorov, Belarus, GM 2571
  4. Deep Sengupta, India,  GM  2554
  5. Danilo Milanovic, Serbia, GM 2532
  6. Nanu Costica Ciprian, Romania, GM 2520
  7. Vugar Rasulov, Azerbajdan, GM 2513
  8. Ushenina Anna, Ucraina, WGM 2454
  9. DAS Arghyadip, India, MI 2482
10. Corina Peptan, Romania, WGM 2420
11. Adriana Nikolova, Bulgaria, WGM 2345
12. Mohannad Farhan, Iordania, FM 2295
13. Mushfig Asgarov, Azerbaijan, 2277
14. Abdo Somoff, Liban, FM 2155
15. Runar Mathisen, Norvegia, 1956
16. Chirpii Alexandru, R. Moldova, 1927
17. Marcin Muller, Polonia, 1578
18. Florin Mintas, Romania
19. Andries Anghelina, R. Moldova
20. Andries Denis, R. Moldova
21. Brega Raisa, R. Moldova
22. Andries Victor, R. Moldova
23. Botnaru Silviu, R. Moldova
24. Chirpii Ivan, R. Moldova
25. Coada Lidia, R. Moldova
26. Enachi-Botnaru Olesea, R. Moldova
27. Hincu Elena - R. Moldova
28. Panfilii Laurentiu - R. Moldova
29. Panfilii Maria-Melisa - R. Moldova
30. Panfilii Maria - R. Moldova
31. Solodcaia Iulia - R. Moldova
32. Puskas Janos - Romania
33. Capilna Dan Mihai - Romania
34. Boca Cezar - Romania
35. Radu Constantin - Romania
36. Bledea Dragos - Romania
37. Cimpean Andra - Romania
38. Dobaes Alexandra - Romania
39. Brinzanick Patrick - Romania
40. Chiriac Daniela-Mihaela - Romania
41. Niculescu Gorpi - Romania
42. Lenus  A. - Romania
43. Lucutar Felix - Romania
44. Lucutar sonia - Romania
45. Boncea Pentac Salia - Romania
46. Clipcea Caius - Romania
47. Angheluta Filip - Romania
48. Naumovici Robert - Romania
49. Pintilie Tudor - Romania
50. Mercea David - Romania
51. Stancu Silviu - Romania
52. Mitrofan Andrei - Romania
53. Dinicu Cornel - Romania
54. Filat Nicolae - Romania
55. Popescu Matei - Romania
56  Todirascu Teodor - Romania
57. Todirascu Emil - Romania
58. Niculae Stefan - Romania
59. Rogoveanu Andrei - Romania
60. Macesanu Adnan - Romania
61. Parvulescu Timeea - Romania
62. Gabriel P. - Romania
63. Urseanu Matei - Romania
64. Alexandru Condu - Romania
65. Suliman Reis - Romania
66. Postolachi Darren - R. Moldova
67. Jimoh Musibau - R. Nigeria
68. John Kennedz - R. Nigeria
69. Adewuzi Rayaq - R. Nigeria
70. Oshodi Muzhdeen - R. Nigeria
71. Iwu Chinedu - R. Nigeria
72. Oshodi Nojimu - R. Nigeria
73. Eye Agwu - R. Nigeria
74. Chukwu Augustine - R. Nigeria
75. Okoh Yeyi - R. Nigeria